Nedir bu "Save The Date ?"

 

Bilmeyenler için kısa bir açıklama yapalım...

 

Yurtdışında uzun süredir varolan, hepimizin bildiği “davetiye” olayının sıradan klasik halinden çıkıp sizin ve eşinizin fotoğrafları ile donatılmış hali !! Artık o sıkıcı, kalpli, kurdeleli, yaldızlı beyaz kartonlardan oluşan sıradan davetiyelerden kurtarın kendinizi !! ;)

 

Tanıdıklarınıza basılı ya da internet ortamı üzerinden dağıtabileceğiniz ve onlara da üzerinde sizin fotoğrafınız olmasından dolayı güzel bir hatıra olarak kalabilecek, mini albüm şeklinde de tasarlayabileceğimiz gibi tek fotoğraftan da oluşabilen davetiye tasarımı için yapacağımız özel çekimin adı Save The Date !!  Yani “şu tarihi kaydedin!”  hani aklınızda bulunsun, o günü bize ayırın.. da demek oluyor :)

 

Bunun için yapmanız gereken tek şey, kendi belirleyeceğiniz ya da sizlerle ortak belirleyeceğimiz konsept ve mekana karar vermek, en sevdiğiniz kıyafetlerinizi giymek, sonra da istediğiniz bir tarihe çekim randevusu almak !!

 

Çekim sonrasında hazırlanan özel tasarımınız size gönderilecek, sadece baskı aşaması size ait !!! ve hiç de sandığınız kadar masraflı değil !!!! 

 

Bu yeni akım davetiyeler, sizin için maddi açıdan çok daha uygun olabileceği gibi, sadece nikah-düğün mekanınızı ve saatinizi bildiren, sonrasında da bir köşeye atılan kağıt parçası olma kimliğinden de kurtulmuş olacak. Artık davetiyeler, nikah sonrasında sevdiklerinize bırakabileceğiniz ufak bir anı olacak… Sizi anlatan, görsel olarak akılda kalıcı ve hepsinden de önemlisi sadece size özel olacak…

Peki nerelerde yapılıyor bu “save the date” çekimleri? Ne kadar sürüyor? Neler yapmak neler hazırlamak lazım? Ne giymek lazım? Baskıyı nasıl yaptırırız?

 

Bunu, size ve müstakbel eşinize göre şekillendirilmiş özel bir konsept çekim olarak düşünebilirsiniz. Size ve aşkınıza ait ufak bir film gibi… Öyleyse bu tamamiyle sizi ve sevginizi anlatıyor olmalı, samimi ve doğal olmalı. Save the date çekimlerinde en önemli nokta, birlikte belirleyeceğimiz konu,, yani size özel ufak bir hikaye.

 

HİKAYE BELİRLEMEK:

Eşinizle nasıl tanıştınız?  Tanışmanızı anlatan ufak bir hikayeyi fotoğraflama fikri size hoş gelebilir. Veya nerede tanıştınız? Belki size özel bir mekan vardır ve çekimleri bu mekanda gerçekleştirdiğimizde sizler için kalıcı ve anlamı büyük bir hatıra olacaktır. Belki de sizi anlatan bir masal kahramanınız vardır? Unutmayın “Save the Date” çekimlerinde konu çok çok önemli. Hiçbir fikriniz yoksa fotoğrafçınızdan öneriler alabilirsiniz.

MEKAN BELİRLEMEK:

Mekan etkisi, nişan-nikah çekimlerinde olduğu gibi, save the date çekimleri için de elbette çok önemli. Seçmiş ve belirlemiş olduğunuz konuya uygun bir mekan olması büyük önem taşıyor. Konuya bağlı bir mekan olabileceği gibi, sadece dümdüz bir duvarın önünde bile yapabileceğimiz çekim, doğru konu ve aksesuarlar kullanılarak hiç beklemediğiniz mükemmel sonuçları ortaya çıkarabilir. Bu konuda yine herhangi bir seçim yapamadıysanız fotoğrafçınız size yardımcı olup seçenekler tavsiyeler sunacaktır.

 

 

KIYAFET BELİRLEMEK:

Save the date çekimlerinde genellikle gelinlik veya abiye tarzı kıyafetler kullanmamayı tercih ediyoruz. Çünkü ilk cümlelerde yazdığım gibi doğal bir görünüm çok daha amacına yönelik olacaktır. Unutmayın bu bir nikah veya nişan çekimi değil ! Belki tanıştığınızda üzerinizde olan kıyafetleri seçebilirsiniz. Veya elbette yine seçtiğimiz konuya bağlı özel bir kıyafet-kostüm olabilir. (Örnek: Kumsalda ise; şort-bikini-kısa bir elbise,şapka…) Günlük kıyafetlerinizden seçtiğiniz basit bir jean ve tişört bile sandığınızdan güzel sonuçlar yakalamamızı sağlayabilir.

 

AKSESUAR BELİRLEMEK:

İşte en detaylı çekim unsurlarından biri ! Aksesuarlar, malzemeler, dekor vs… “En önemlisi seçeceğiniz konu-hikaye” dememin sebebi işte bu. Nasıl ki kıyafetleri ve mekanı seçerken fotoğraflayacağımız konsept doğrultusunda gidiyorsak, aksesuarları belirleyebilmemizdeki en önemli kaynak da yine seçtiğimiz hikaye olacak. Çekim öncesinde tüm aksesuarları ve dekor malzemelerini hazırlamakta büyük fayda var !

 

 

…VE ELBETTE GÜNÜ-SAATİ, TARİHİ DUYURMAK:

Çekim konsepti içinde elbette nikah tarihinizi duyurmamızı sağlayacak bir objeye ihtiyacımız olacak. Zaten amacımız da bu öyle değil mi? Bu konuda seçeneğimiz çok fazla. Tarihinizi bir konuşma balonu içine yazabileceğimiz gibi, elinizde tutacağınız bir kağıt parçasına da yazabiliriz. Kumsalda yapılacak olan bir çekimde belki kuma yazabiliriz, çiçeklerle harfler oluşturup yazabiliriz… Bir kutu badana boyası alıp boş bir duvara yazabiliriz, tebeşirle ufak bir kara tahtaya yazabiliriz. Hatta bu işi çekim sonrasına bırakıp bilgisayarda düzenleme aşamasında bile hazırlayabiliriz. Seçeneğimiz çok…

TASARIM AŞAMASI:

Çekimler bitti ve tasarım aşamasına geldik sonunda. Bu aşamada, kendi istediğiniz özel bir tasarımı oluşturup düzenleyebileceğimiz gibi, tasarımı tamamen bize bırakma seçeneğiniz de var.  Siyah beyaz mı olacak? Tek sayfa mı olacak? Ufak bir kitapçık ya da albüm gibi mi olacak? Herşey mümkün... Bir çay veya kahve eşliğinde çekim sonrasında oturup güzel bir taslak hazırlayabiliriz ;)


 

BASKI AŞAMASI:

Davetiye baskı aşamasına geldiyse artık işin büyük bir kısmı bitmiş, nikah tarihiniz yaklaşıyor demektir;)

İşin bu aşamasında size tasarımını tamamladığımız baskıya hazır haldeki çalışmayı ve çekilen tüm fotoğrafları  (belki bir hatıra albümü yaptırmak istersiniz ya da tümünü saklamak isteyebilirsiniz düşüncesi ile...) bir dvd ile teslim ediyoruz.

Baskı aşamasında dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, baskı yapılacak olan kağıdın cinsi. Fotoğrafları en iyi şekilde davetiyenizin görünümüne yansıtmak için doğru ve geniş kapsamlı bir basım merkezi veya matbaa ile çalışmanızda fayda var. Tasarımı konusunda da fotoğrafçınızla iletişim halinde olup, isteklerinizi doğru şekilde kendisine aktarmayı ihmal etmeyin. Ama şunu da unutmayın ki karşınızda bu işi profesyonel olarak yapan bir kişi var, dolayısıyla genel anlamda fotoğrafçınızın kararlarına ve önerilerine güvenin.

Randevu almak için TIKLAYIN !!! ;)